8 chytrých způsobů, jak online plánovací nástroje usnadňují život architektům

8 chytrých způsobů, jak online plánovací nástroje usnadňují život architektům

Povím vám, jak si architekti mohou uvolnit čas na kreativnější činnosti pomocí plánovacích a návrhových nástrojů KONE, aby mohli bez námahy konfigurovat plány výtahů a eskalátorů, které skutečně odpovídají jejich budově.

Vítejte zpět! Je skvělé tě zase vidět. Můj první blog vás musel zaujmout. To je dobře: pokud jste architekt, projektant nebo konzultant, nemůžete si dovolit NEzajímat se o online plánovací nástroje KONE, protože mohou exponenciálně urychlit proces projektování a pomoci vám odvrátit nákladné chyby. S našimi online nástroji snadno navrhnete během procesu plánování výtahů a eskalátorů přesně to, co potřebujete - doslova i vizuálně.

Ve svém prvním blogu jsem se věnoval několika klasickým "katastrofickým scénářům", které lze s našimi nástroji eliminovat již v zárodku. V tomto druhém blogu se blíže podívám na proces plánování, na to, jak se nástroje používají, a na fáze, ve kterých přicházejí do hry nástroje KONE Elevator Planner, KONE Escalator Planner, a KONE Car Designer.

Dovolte mi ještě jednou dodat: tyto nástroje jsou k dispozici zcela zdarma a nevyžadují přihlášení, abyste je mohli plně využívat.

Nástroje, které vás provedou procesem plánování na každém kroku.

Bezplatné on-line nástroje společnosti KONE pro plánování pomáhají vyhnout se dohadům a zdlouhavému průzkumu v klíčových fázích plánování výtahů a eskalátorů.
Bezplatné on-line nástroje společnosti KONE pro plánování pomáhají vyhnout se dohadům a zdlouhavému průzkumu v klíčových fázích plánování výtahů a eskalátorů.

Pojďme k věci.

Navrhujete velkou, víceúrovňovou budovu, jako je letiště, dopravní uzel, nákupní centrum nebo kancelářská budova, po které se denně pohybují stovky, ne-li tisíce lidí. Ti přicházejí a odcházejí, pohybují se nahoru a dolů, doufejme, že po trase, kterou jste si představili ve svém původním plánu. Budete tedy potřebovat výtahy a eskalátory - a to hodně - a je třeba je pečlivě navrhnout a umístit tak, aby cesta každého návštěvníka byla plynulá, efektivní a bez překážek. A s trochou štěstí i inspirativní.

Dusno. Kde začít? Co je třeba zohlednit? Kam mají vést výtahy? Kolik místa byste měli nechat pro výtahové šachty? Kolik eskalátorů budete potřebovat? Jaký je jejich optimální sklon, prostorové nároky a rychlost? Jaké další inženýrské konstrukce můžete potřebovat? Jaké místní stavební předpisy a bezpečnostní předpisy budete muset zohlednit? Existuje hotové tovární řešení, které vyhovuje vašemu návrhu, nebo bude třeba jej přizpůsobit?

V hlavě se vám vynoří milion otázek. V hrudi se vám zvedá malý záchvěv paniky. Co když se nedej bože spletete ve výpočtech? Obvykle je to bod, kdy to většina architektů a projektantů vzdá a zavolá specializovaného inženýra pro vertikální dopravu. Ale uvědomili jste si, že už nemusíte čekat? Mnoho odpovědí můžete najít sami jednoduše nahlédnutím do online nástrojů pro plánování a projektování společnosti KONE, a to buď na svém notebooku, nebo případně pomocí mobilní aplikace. Je to opravdu tak jednoduché!

Zde se dozvíte, jak se tyto nástroje používají.

1. Jaké vybavení potřebuji? - Porozumění people flow

Přístup k odborným znalostem, datům a simulačním nástrojům společnosti KONE pomáhá architektům při plánování nejlepších podmínek pro pohyb osob v různých typech budov.
Přístup k odborným znalostem, datům a simulačním nástrojům společnosti KONE pomáhá architektům při plánování nejlepších podmínek pro pohyb osob v různých typech budov.

Než začnete navrhovat budovu, která obsahuje vertikální a horizontální řešení pohybu osob pro velké masy, musíte nejprve do hloubky pochopit, jak se lidé pohybují. Kde jsou hlavní dopravní proudy? Kde jsou hlavní rizika úzkých míst? Kolik jednotek zařízení je zapotřebí ke zvládnutí špičkových toků? Nic z toho nelze ponechat na odhadu: je to exaktní věda.

S odpovědí na tyto základní otázky vám pomohou plánovací nástroje společnosti KONE, které vám pomohou pochopit potřeby vaší budovy související s tokem osob. Po zadání parametrů vám nástroje přesně řeknou, co potřebujete, kolik jednotek potřebujete, kolik místa zaberou a jak je nakonfigurovat podle požadavků vaší budovy (tato funkce zatím není všude k dispozici).

2. Kolik místa mám ponechat? - Porozumění rozměrům

Nyní víte, jaké vybavení potřebujete. To je začátek. Kolik místa byste mu ale měli věnovat?

Architekti, projektanti a konzultanti obvykle používají naše plánovací nástroje v počáteční fázi plánování, aby přesně zjistili, kolik prostoru je pro výtahy a eskalátory potřeba, a také aby určili, jaké speciální technické konstrukce mohou být potřeba. Poté, co zadáte specifikace požadované kapacity výtahů a eskalátorů, vám nástroje nejen řeknou, co potřebujete, ale také kolik místa zaberou.

Výstupy specifikují nejen prostorovou rezervaci budovy, ale také rozměrové a konstrukční požadavky na všechna řešení vertikálního a horizontálního pohybu osob. Můžete například zjistit, že jste zapomněli vyhradit dostatek místa pro strojovnu nebo že váš strop je příliš nízký pro příhradový nosník eskalátoru. S nástroji KONE okamžitě zjistíte, s jak velkým prostorem si můžete hrát.

3. Odpovídá můj návrh místním předpisům? - Pochopení bezpečnosti

Ujistěte se, že váš projekt je od začátku v souladu s příslušnými místními předpisy.
Ujistěte se, že váš projekt je od začátku v souladu s příslušnými místními předpisy.

Nic není důležitější než bezpečnost. Stavební předpisy a bezpečnostní pravidla se však v jednotlivých zemích liší a někdy může být těžké sledovat každý detail. Jste plně obeznámeni s evropskou normou ČSN EN 81-20:2014, která specifikuje požadavky na pevnost dveří pro podesty a auta? Jste obeznámeni s asijskými předpisy pro osvětlení vozů a šachet? Pokud nejste zarytý výtahový maniak, tak pravděpodobně ne!

Místní předpisy mohou někdy vyžadovat další bezpečnostní zařízení pro výtahy, což může mít vliv na dimenzování šachty, konstrukci střechy nebo dokonce výšku celé budovy - a tím i na celkové náklady projektu. Pokud jednoduše přesadíte starý návrh výtahu z předchozího projektu, aniž byste tyto dodatečné požadavky zohlednili, čekají vás nákladné změny!

V takových případech vám mohou nástroje pro plánování od společnosti KONE ušetřit nemalé peníze. Poté, co zadáte své parametry a místo projektu, nástroje automaticky zajistí, aby váš návrh odpovídal příslušným místním předpisům. A co je nejdůležitější, můžete klidně dýchat a vědět, že pomáháte zvýšit bezpečnost uživatelů vaší budovy.

4. Jak si to mám představit pro svého zákazníka? - Praktické výstupy BIM

Tady je jedna z mých oblíbených věcí na našich plánovacích nástrojích: Po zadání parametrů vám nástroje poskytnou výstupy CAD a BIM, které jsou šité na míru vašemu projektu. Co může být jednodušší?

Nyní máte jasně vizualizovaný "objekt", který můžete zasadit přímo do plánu stavby. Navíc máte něco konkrétního, co můžete ukázat svému zákazníkovi v nejranějších fázích plánování. Tento "objekt" BIM je stabilním prvkem, který můžete flexibilně importovat při úpravách a přizpůsobování vašeho projektu.

Informační modelování budov (BIM) je již nějakou dobu vzrůstajícím trendem v oblasti projektování a řízení staveb a jsem rád, že mohu říci, že my ve společnosti KONE bezproblémově spolupracujeme se zákazníky využívajícími BIM v celé fázi plánování, výstavby a řízení stavby.

5. Jak mohu sdílet specifikace se stavitelem?

Další skvělou vlastností plánovacích nástrojů KONE je, že poskytují specifikační dokumenty pro zařízení jako výstupy, které můžete použít ve vlastní projektové dokumentaci k popisu technických požadavků na budovu. Tyto informace pak lze snadno předat stavebníkovi v procesu RFP/RFQ a předat potenciálním dodavatelům, abyste se ujistili, že jsou všichni na stejné vlně a poskytují své nabídky v souladu s tím, co bylo specifikováno.

6. Jak bude vypadat? - Pozvedněte svůj design

Test different style options so your elevator car fits perfectly in your design plans.
Test different style options so your elevator car fits perfectly in your design plans.

To je hotové inženýrství. Uff. Teď vizuální stránka. Zde přichází na řadu KONE Car Designer. Tento snadno použitelný online nástroj - který je k dispozici také jako mobilní aplikace - zajistí, že vzhled vašeho výtahu bude odpovídat vašim estetickým cílům, stylu vaší budovy a požadovanému zážitku konečného uživatele.

Nástroj umožňuje kombinovat, přiřazovat a testovat úžasnou škálu inovativních materiálů, řešení osvětlení a dalších stylových možností, díky čemuž snadno najdete nejvhodnější komponenty a materiály, které odpovídají požadované atmosféře a uživatelskému prostředí. Umožňuje také snadno vyhovět potřebám osob se zdravotním postižením a naplánovat výtah tak, aby vyhovoval mnoha různým typům skupin uživatelů.

Nabídka designu společnosti KONE je nejširší a nejflexibilnější v oboru, takže výběr je prakticky neomezený. Mohl bych básnit na dlouhé stránky, takže se k tomuto tématu vrátím v příštím blogu.

7. Intuitivní použití - to je bez debat!

Nejlepší na nástrojích KONE je, že se používají velmi intuitivně. Je prakticky nemožné je špatně použít nebo být zmatený v tom, co zadat nebo co se stane dál. Příliš často jsou podobné nástroje navrženy z příliš technického nebo odborného hlediska. Naše nástroje jsou však nejen přesné, ale také velmi "lidské", což vám umožní bez námahy nakonfigurovat a navrhnout přesně to, co potřebujete. Také výstupy nástrojů jsou vytvářeny podle vašeho vlastního projektu a návrhu: zvládnou složité části za vás, čímž uvolní vaši energii pro kreativní stránku projektu.

Postaráme se o vás: pusťte se do toho a dejte průchod své kreativitě.

8. Podrobná data, kterým můžete věřit

Architekti a odborníci na projektování pracují vždy pod časovým tlakem a často musí provést několik iterací. Většina z vás pravděpodobně nemá čas ani zájem stát se odborníky na výtahy a eskalátory - a ani by neměla! Kromě toho se jejich projektováním pravděpodobně nemusíte zabývat každý den, takže je až příliš snadné zapomenout nebo ztratit potřebné informace.

Nástroje KONE poskytují rychlý a snadný způsob, jak se s těmito problémy vypořádat. Jediné, co potřebujete vědět, je, kde nástroje najít, a můžete si hrát s různými řešeními, získat rozměry šachty, specifikace a soubory CAD a BIM. Nástroje jsou neustále udržovány s nejnovějšími informacemi o výrobcích, takže se můžete spolehnout, že data jsou vždy přesná a aktuální. A co je důležité dodat: neposkytujeme obecná data, ale spolehlivé, na míru šité specifikace založené na přesných potřebách a detailech produktu, které nám zadáte.

Tak tady to máte: osm důvodů, které ukazují, jak mohou nástroje pro plánování a navrhování KONE výrazně pozitivně ovlivnit váš proces navrhování.

Když to všechno shrneme, nejlépe lze hodnotu nástrojů KONE popsat tak, že je nyní snadné a rychlé najít přesné a aktuální informace - což vždycky nebylo. Nyní můžete vyčistit své skříně a vyhodit všechny ty zaprášené, deset let staré projektové příručky. Nástroje KONE jsou vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, na jakémkoli zařízení, ať už pracujete v kanceláři, nebo když vás večer doma napadne skvělý nápad.

Zůstaňte naladěni na můj příští blog, který se bude hlouběji zabývat nabídkou KONE pro projektování a nástrojem KONE Car Designer.

Aleksi M

Sdílet tuto stránku

Cookies

Cookies používáme k optimalizaci funkčnosti stránek a k tomu, abychom vám při procházení naší stránky poskytli co nejlepší zážitek. Pokud vám to vyhovuje a přijímáte všechny soubory cookies, jednoduše klikněte na tlačítko „Souhlasím“. Víc informací najdete v prohlášení o ochraně osobních údajů.