Léta rychlého technologického pokroku vedla v západním světě k výraznému zvýšení životní úrovně a komfortu, což však mělo negativní dopad na životní prostředí. Přírodní zdroje Země jsou omezené, takže v budoucnu budeme muset žít ohleduplněji a udržitelněji. Zejména stavebnictví, jakožto odvětví škodlivé pro životní prostředí, bude v budoucnu čelit velkým výzvám. Udržitelná architektura nabývá na významu, aby připravila cestu k CO₂ neutralitě.
Udržitelná architektura není novinkou, její počátky sahají více než 50 let do minulosti. Vzhledem k tomu, že svět se nyní nachází v režimu klimatické krize, musí celý stavební průmysl - včetně architektů, projektantů, stavitelů a uživatelů budov - nejen vyžadovat udržitelné stavební postupy, ale také je dodržovat.
V tomto článku se podrobně podíváme na to, co je to udržitelná architektura, jaká udržitelná řešení a technologie se v praxi prosadily a proč na cestě k zeleným budovám pomáhají dotace a certifikace.
Podíváme se také na to, jakou roli hrají výtahy KONE při výstavbě budovy s neutrálními emisemi CO₂. K udržitelné architektuře koneckonců patří i koncepty mobility, které slibují dostupnost a klimatickou neutralitu při maximálním komfortu a digitálních inovacích pro obyvatele. Společnost KONE jako inovativní výrobce výtahů přijala tuto výzvu a vyvinula energeticky účinné výtahy s neutrálními emisemi CO₂, které představují důležitý milník na cestě ke klimatické neutralitě při plánování udržitelných budov.
Co se rozumí pod pojmem „udržitelná architektura“?
Udržitelnost architektury je založena na třech pilířích - ekonomice, ekologii a zohlednění sociálních aspektů. Ty musí být ve vzájemně vyváženém vztahu, aby bylo možné realizovat stavební projekt udržitelně a aby byly všechny zájmové skupiny rovnocenně zapojeny. Cílem udržitelné architektury je minimalizovat negativní dopady staveb na životní prostředí. Je však třeba brát v úvahu nejen přímé škody na životním prostředí způsobené emisemi skleníkových plynů. Místo toho je třeba brát v úvahu celý životní cyklus budovy, od plánování až po aktivní užívání a demontáž.
Jak se architektura stane udržitelnou architekturou? Zde pomáhá pět principů udržitelnosti architekta Wolfganga Freye, které jasně ukazují, které aspekty je třeba vzít v úvahu při budování udržitelných projektů ve stavebnictví:
- Ekologie: Použitím ekologicky šetrných materiálů s přírodními vlastnostmi ve spojení s moderní stavební technologií lze budovy stavět ekologicky udržitelným způsobem.
- Ekonomika: Architektura musí být finančně i technologicky dostupná. Proto by měl být profil požadavků zákazníka ve fázi plánování podrobně zaznamenán a porovnán s jeho finančními možnostmi. Je třeba vzít v úvahu nejen náklady na plánování a výstavbu, ale také na náklady na provoz a rekonstrukci.
- Společnost: Architektura by měla být integrována do současného obrazu společnosti. Týká se to například aspektů mobility v rámci budovy včetně komunikačních kanálů, bezpečnostních potřeb lidí a lidské důstojnosti.
- Ochota tvořit: Bez vůle ke změně a pokroku nelze udržitelnou architekturu uvést do praxe. Pro začlenění nejnovějšího vývoje ve stavebním průmyslu jsou vyžadována inovativní řešení.
- Pobídka: Pobídky musí být vytvořeny tak, aby byly zbourány stávající struktury a aby byly do praxe uvedeny přístupy udržitelné architektury. Ty mohou být například finanční povahy a týkat se podpory nebo snížení nákladů na provoz nebo údržbu.
Freyových pět principů udržitelnosti jasně ukazuje, jak složitá může být implementace udržitelné architektury v praxi. Níže se podíváme na stávající řešení a technologie, které pomáhají učinit architekturu šetrnou k životnímu prostředí.
Udržitelná architektura v praxi
Připravenost na budoucnost s promyšleným konceptem mobility
Udržitelná budova by měla být navržena tak, aby šetřila energii, ale zároveň nabízela vysokou úroveň uživatelského komfortu díky řešení mobility na míru. Mobilita je aspektem, kterému se v souvislosti s udržitelnou architekturou často věnuje jen malá pozornost - přesto by se koncepce udržitelné mobility měla podrobně zvážit již ve fázi plánování budovy a zajistit nejen dostupnost, ale také energetickou účinnost. Vždyť systémy, jako jsou výtahy a eskalátory, mají samozřejmě vliv na spotřebu energie a emise CO₂ v budovách.
KONE svými obzvláště udržitelnými produkty v oblasti výtahů a eskalátorů nastavuje v této oblasti nová měřítka, čímž pokládá důležitý milník na cestě ke klimaticky neutrálním konceptům mobility v moderní architektuře.
Výtahová řada KONE MonoSpace DX přináší uhlíkovou neutralitu:
- Použité zdravotně nezávadné materiály s nízkými emisemi
- Prvotřídní energetická účinnost
- Transparentní zveřejnění standardů udržitelnosti
- Úspora nákladů díky nízké spotřebě energie
Mimochodem, inteligentní životní cyklus výrobku zahrnuje více než jen použití klimaticky neutrálních systémů. V rámci koncepce udržitelné mobility by se mělo již ve fázi návrhu zohlednit, že servisní péče výtahových systémů apod. může být také škodlivá pro životní prostředí a spotřebovávat emise. Proto společnost KONE přináší i ulhlíkově neutrální servis a údržbu výtahů a zajišťuje tak, že během životnosti budovy nebude poškozováno životní prostředí.
Certifikace: Které standardy musí splňovat udržitelná architektura?
Aby udržitelná architektura nebyla jen vizí, ale mohla být realizována v praxi, byly v minulosti zavedeny různé normy, které umožňují ověřit a porovnat udržitelnost budov. Patří mezi ně například norma ISO 15392 „Udržitelná výstavba - obecné zásady“ a různé environmentální deklarace výrobků (EPD). K prokázání splnění těchto požadavků existují různé certifikační programy - na mezinárodní úrovni se prosadil americký certifikační systém LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) a BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), který vznikl v Anglii.
Aby architekti splnili požadavky, které tyto certifikační programy kladou na stavebnictví, měli by již ve fázi plánování věnovat velkou pozornost tomu, jaké materiály budou použity. Nezbytná je také spolupráce s výrobci, kteří nabízejí klimaticky neutrální a nízkoemisní výrobky.
Posuzování udržitelnosti stavebních materiálů je však zatíženo obtížemi, protože mnoho stavebních materiálů a surovin pochází z nově industrializovaných zemí. Znečištění životního prostředí, korupce a špatné pracovní podmínky tam bohužel nejsou neobvyklé. I v případě stavebních materiálů, které jsou označovány jako udržitelné, jako je hlína, rákos nebo jíl, je proto nutné věnovat velkou pozornost podmínkám, za kterých byly vyrobeny a dopraveny na místo použití.
Architektura budoucnosti je zelená
I když se skutečné účinky naší snahy o udržitelnou architekturu projeví až za několik let, musíme požadavky na udržitelnou architekturu začít uvádět do praxe co nejdříve – ideálně ještě dnes.
Využití obnovitelných energií, udržitelných surovin, inteligentních technologií a znovupoužitelných materiálů nabízí příležitosti k výstavbě nebo modernizaci budov energeticky a nákladově efektivním způsobem. Pobídky jsou poskytovány prostřednictvím transparentních certifikačních systémů a programů finanční podpory.
KONE se zavázalo významně přispět k udržitelné architektuře. Díky pokročilým řešením mobility, jako jsou CO₂-neutrální DX výtahy, společnost KONE již zaujala průkopnickou pozici a bude i nadále podporovat inovativní a ekologicky uvědomělý vývoj v sektoru výtahů.
Přečtěte si více o udržitelné nabídce KONE a vlivu výtahových řešení na životní prostředí.