Martin Slatinka, obchodní zástupce pro nová zařízení a modernizace, Praha

Výtahy a eskalátory. V KONE je to nahoru a dolů zcela jinak, než jak jsme zvyklí. Co konkrétně vás na práci v KONE baví?

Baví mě, že jsem u zrodu každého projektu a dostanu se v něm opravdu do hloubky. Není to jen: „Běž to prodat!“ Musím umět vymyslet řešení. Obchodník je i technickým poradcem architektů, projektantů nebo investorů.

Nabíjí mě to množství lidí, které člověk pozná. Pro mě je úspěšné jednání to, na kterém z poloviny řešíme zakázku a z druhé poloviny se bavíme o čemkoliv jiném. Je super znát příběhy lidí a vědět, že to, co je za vytouženým projektem, je i osobní. Z mnoha obchodních vztahů tak vznikla i přátelství.

V jakých nejzajímavějších stavbách má KONE výtahy v ČR?

Máme výtahy v nejvyšší budově AZ Tower v Brně. Určitě taky znáte City Tower na Pankráci, což je druhá nejvyšší budova u nás. Naše výtahy najdete i v Národní technické knihovně. Doporučuji všem koukat se kolem sebe a jsem si jistý, že budete výtahy KONE vídat pravidelně. Ale není to jenom o výtazích. Prodáváme i eskalátory, pohyblivé chodníky, automatické dveře, turnikety a podobně.

A co zajímavé zakázky ve světě?

Momentálně se podílíme na stavbě Jeddah Tower v Saudské Arábii, což bude nejvyšší stavba na světě. Na to jsme hodně pyšní, protože tam výtahy sahají až do 600 metrů, což je obrovská výška v rámci jedné šachty! Ti, kteří se podílejí na takovýchto velkých projektech, pak sdílejí své zkušenosti s ostatními. Nejenom, jak to dokázali prodat, ale jak to technicky vymysleli.
Nerozmlouváme zákazníkovi jeho plány, ale pokládáme otázky, dokud nezjistíme, čeho chce projektem docílit a proč

To navazuje na mou další otázku. Jak vidíte budoucnost oboru?

Jsme na prahu změn. Dodavatel výtahů bude dodávat eskalátory, automatické dveře i turnikety, zkrátka celý systém. To znamená, že uživatelé pak budou mít jednu přístupovou kartu, která je pustí přes turniket, přivolá výtah, doveze je do jejich patra, otevře jim dveře a tak dále. Stává se už běžným i v tuzemsku, že technici se vzdáleně připojí přes chytrý telefon a opraví poruchu výtahu. Navíc zákazník pak vidí, co se s výtahem děje a i samy výtahy si mezi sebou předávají informace.
martin 2

Martin je ze své práce nadšený, zároveň chová velkou pokoru ke všem, kteří se na zakázkách podílejí. Práce ve velké společnosti mu prostě sedla.

Vybavíte si nějakou skutečně šokující zakázku? Kdy po vás zákazník chtěl postavit výtah naprosto nesmyslně nebo něco podobného?

Když obdržíme zvláštní a těžko proveditelný projekt nebo návrh nevhodný pro budovu, snažíme se od partnera zjistit, proč to tak chce a co tím sleduje. To je na pozici obchodníka u nás klíčové. Nerozmlouváme zákazníkovi jeho plány, ale pokládáme otázky, dokud nezjistíme, čeho chce projektem docílit a proč.

V jakých oblastech musíte mít jako obchodník přehled?

Základní přehled o stavařině a strojařině pomůže obchodníkovi proniknout do „výtahařiny“. KONE je skvělý zaměstnavatel v tom, že lidi podporuje, aby se z nich stali odborníci. Stojí to opravdu hodně peněz, především za první rok, kdy se obchodník zaškoluje, ale vyplatí se to.
Obchodník u nás funguje jako nositel celé zakázky. Ve chvíli, kdy potřebuje pomoct, je mu k ruce celý podpůrný tým plný odborníků ve svém oboru

Měl jste vždycky obchodnickou náturu? Napadlo vás, že z vás bude úspěšný obchodník?

Myslím, že to v sobě má každý. Záleží na tom, jaké má obchodník vedení, jak se šéfům a vedoucím podaří podpořit jeho obchodnický talent. Začínající obchodník se musí trochu rozkoukat, být pozitivní a mít aktivní přístup. Začínal jsem od úplného začátku jako je kontaktování zákazníků, v technickém oddělení mě naučili produkty. Začátky byly o projektech s jedním až třemi zařízeními, dneska se zabývám velkými projekty s nadnárodními investory.

Během půlroční stáže i prvních dvou let v pozici obchodníka jste stále ještě studoval. Jak jste to zvládal?

Často to nebylo jednoduché, ale KONE mi neuvěřitelně vyšlo vstříc a mohl jsem dostudovat ještě 2 a půl roku školy. Pro KONE bylo prioritou především to, abych dokončil školu a vedle toho nabíral obchodní zkušenosti. Dnes jsem v KONE 5 let.
IMG_1567 kopie

Martin zvládl nastoupit do práce, stát se ze stážisty obchodníkem a ještě si u toho dodělat titul. „Řekl jsem si, že to prostě dám. A dal jsem to!“

S kým ve své práci komunikujete?

S architekty, projektanty, stavebními firmami, bytovými družstvy, to třeba při modernizaci výtahů v celém domě. Obchodník je u nás nositelem celé zakázky. Ve chvíli, kdy potřebuje pomoct, je mu k ruce celý podpůrný tým plný odborníků.

Zní to jako víc než práce na plný úvazek. Stíháte se vůbec ve volném čase věnovat nějakým koníčkům?

Jasně! Jezdím na kole, hraji fotbal… Pro obchodníka je důležité umět vypnout, protože ty nejlepší nápady přijdou, když je nečekáte. Vyjedete si sám na kole a v tu chvíli vás hned napadne: „Ano, to bych mohl udělat takhle!“
Pro obchodníka je důležité umět vypnout, protože ty nejlepší nápady přijdou, když je nečekáte.

Image_quoteBaví mě, že jsem u zrodu každého projektu a dostanu se v něm opravdu do hloubky. Není to jen: „Běž to prodat!“ Musím umět vymyslet řešení. Obchodník je i technickým poradcem architektů, projektantů nebo investorů.

Jméno: Martin Slatinka
Role: obchodní zástupce pro nová zařízení a modernizace
Vzdělání:  České vysoké učení technické v Praze
Místo práce: Praha, Česká republika
V KONE: od roku 2012